TESTY

F1-8 REKOMENDACJA HiFiClass

"Kolumny podstawkowe F1-8 należą do najbardziej zaawansowanej serii Fyne Audio. Mimo że to są monitory, imponują basem, który zasięgiem i masą dorównuje, a nawet przebija większość konstrukcji podłogowych. Ale to nie jest ich jedyny atut, gdyż scena dźwiękowa jaką generują jest wręcz zjawiskowa – obszerna i niezwykle precyzyjna. Do tego dochodzi naturalna barwa.

Fyne Audio F1-8 dysponują olbrzymim potencjałem w zakresie odtwarzania muzyki przy skrajnie różnych poziomach głośności. Są zdolne do współpracy z szeroką gamą wzmacniaczy, dzięki czemu mamy duże pole do popisu w wyborze odpowiedniej aplikacji zapewniającej najwięcej przyjemności z odsłuchu i wykorzystania pełnego potencjału drzemiącego w tych wspaniałych kolumnach"

F701 TEST HIGH FIDELITY

"Fyne Audio F701 to ciekawe kolumny. Po pierwsze to kolumny podstawkowe, co wiąże się z wynikającymi z tego faktu zaletami i ograniczeniami. Po drugie opierają się na głośnikach współosiowych w pełni czerpiąc z mocnych stron tego rozwiązania. To kolumny dla osób, które słuchając muzyki skupiają się właśnie na niej, a nie na mało istotnych (dla muzyki) detalach, czy na wadach realizacji. Przy F701 można się w pełni zrelaksować słuchając pięknej, spokojnej, płynnie i bajecznie spójnie podanej muzyki, albo siedzieć na brzegu fotela czerpiąc pełnymi garściami z wysokiej ekspresyjności angażującej słuchacza bez reszty w rozgrywający się przed nim/nią przestrzennym, naturalnym spektaklu muzycznym.  "

TEST F704 SOUNDREBELS

"Fyne Audio F704 to kolumny niezwykle koherentne i wyrafinowane, w dodatku nader wysoko zawieszają poprzeczkę oczekiwań i co najważniejsze ów pułap z łatwością osiągają. Pod względem precyzji w ogniskowaniu źródeł pozornych i swobody prezentacji w swojej cenie wydają się nie mieć konkurencji a jedyną zmienną mogącą spowodować ich odesłanie po testach mogą okazać się warunki lokalowe potencjalnego nabywcy, gdyż umieszczanie ich w pokojach mniejszych aniżeli 35-40 m² będzie nader karkołomnym wyzwaniem. Dysponując jednak odpowiednim lokum pominięcie ich w drodze, ku upragnionej audiofilskiej nirwanie uważam za trudną do zrozumienia niefrasobliwość." 

F500SP REKOMENDACJA HiFiClass

"Fyne Audio F500SP są jak na razie jedynymi kolumnami podstawkowymi wchodzącymi w skład serii F500SP i nie sądzę by była potrzeba wypuszczania na rynek kolejnych tego typu kolumn. Mimo kompaktowych rozmiarów F500SP są zdolne popisać się zaskakująco masywnym, silnym basem o świetnej motoryce oraz zadziwiającym zasięgu. Do tego dochodzi jeszcze fenomenalnie reprodukowana przestrzeń, co jest głównie zasługą współosiowego układu głośnikowego IsoFlare. Dlatego posiadacz tych kolumn nie będzie się musiał martwić o dobór wzmacniacz. Wystarczy nawet niezbyt mocarny tranzystor lub lampowy o średniej mocy. Generalnie F500SP bardzo lubią się z lampami, ale przede wszystkim takimi, które oferują dynamiczny, rytmiczny i konturowy przekaz z czystymi i dobrze zaznaczonymi wysokimi tonami. "

F500SP TEST STEREOLIFE

"Obecność dmuchającego w dół tunelu rezonansowego zachęca do eksperymentów i muszę przyznać, że w moim przypadku wypadły one nad wyraz ciekawie. Nawet w ustawieniu, w którym większość kolumn dawno by poległa, F500SP radziły sobie dzielnie, nie pozostawiając mnie z buczącym basem i kompletnym brakiem przestrzeni. "


"Za parę F500 trzeba zapłacić 2799 zł, podczas gdy F500SP kosztują 7598 zł. I jest to akurat jeden z tych przypadków, kiedy "cyferki" dobrze oddają to, z czym zetkniemy się podczas odsłuchu. F500 nie stanowią dla F500SP żadnej konkurencji. Jeżeli kogoś stać na zakup opisywanych monitorów i nagle zaczął się zastanawiać, czy nie lepiej zaoszczędzić, dokładając różnicę do wzmacniacza, ma nie po kolei w głowie. "

TEST F502SP HighFidelity

"FYNE AUDIO F500SP są kolumnami o nienagannej budowie, świetnym wykonaniu i zaawansowanej konstrukcji. Należy je odpowiednio ustawić i odpowiednio napędzić. Nie zagrają zbyt głośno, ponieważ stają się wówczas agresywne. Dzięki świetnemu różnicowaniu barwowemu, dynamicznemu i wyjątkowemu obrazowaniu są jednak wśród innych małych monitorów niczym miniBugatti wśród samochodów."

F501SP REKOMENDACJA HiFiClass

"Różnica w cenie między standardową wersją F501 a F501SP jest spora, ale nie należy zapominać, że w parze z wyższą ceną idzie również wyższa jakość dźwięku. Emocji jakich dostarczają podczas odsłuchu te kolumny, nie powinniśmy przeliczać na pieniądze. Dźwięk jest zaskakująco wielki, jak na ich gabaryty. Niesamowite wrażenie robi też przestrzenność dźwięku. Głośnik IsoFlare został zaprojektowany i wyprodukowany z myślą o wersji SP, więc jest to konstrukcja zaprojektowana od podstaw.

Wysoka efektywność i łatwość w napędzaniu tych kolumn, stanowią jednocześnie o ich uniwersalności. Nieważne czy połączymy je ze średniej mocy lampą, czy kilkudziesięciowatowym tranzystorem, dźwięk i tak zawsze będzie cechował się świetną dynamiką i znakomitą kontrolą."

TEST F701  HIGFIDELITY

"Fyne Audio F701 to ciekawe kolumny. Po pierwsze to kolumny podstawkowe, co wiąże się z wynikającymi z tego faktu zaletami i ograniczeniami. Po drugie opierają się na głośnikach współosiowych w pełni czerpiąc z mocnych stron tego rozwiązania. To kolumny dla osób, które słuchając muzyki skupiają się właśnie na niej, a nie na mało istotnych (dla muzyki) detalach, czy na wadach realizacji. Przy F701 można się w pełni zrelaksować słuchając pięknej, spokojnej, płynnie i bajecznie spójnie podanej muzyki, albo siedzieć na brzegu fotela czerpiąc pełnymi garściami z wysokiej ekspresyjności angażującej słuchacza bez reszty w rozgrywający się przed nim/nią przestrzennym, naturalnym spektaklu muzycznym."  

F1-8 REKOMENDACJA HIFICLASS

"Kolumny podstawkowe F1-8 należą do najbardziej zaawansowanej serii Fyne Audio. Mimo że to są monitory, imponują basem, który zasięgiem i masą dorównuje, a nawet przebija większość konstrukcji podłogowych. Ale to nie jest ich jedyny atut, gdyż scena dźwiękowa jaką generują jest wręcz zjawiskowa – obszerna i niezwykle precyzyjna. Do tego dochodzi naturalna barwa.

Fyne Audio F1-8 dysponują olbrzymim potencjałem w zakresie odtwarzania muzyki przy skrajnie różnych poziomach głośności. Są zdolne do współpracy z szeroką gamą wzmacniaczy, dzięki czemu mamy duże pole do popisu w wyborze odpowiedniej aplikacji zapewniającej najwięcej przyjemności z odsłuchu i wykorzystania pełnego potencjału drzemiącego w tych wspaniałych kolumnach."

F502SP REKOMENDACJA HiFiClass

"Fyne Audio F502SP, mimo podobnego symbolu, nie mają wiele wspólnego z wcześniej wypuszczonymi na rynek F502. Brzmią od nich znacznie lepiej, pokazując ogromny potencjał zestawów głośnikowych pochodzących z serii 700. Jednocześnie ich cena jest bardziej akceptowalna dla szerszego grona potencjalnych odbiorców. Testowane kolumny, są co prawda dwukrotnie droższe, od podstawowej wersji modelu F502, ale jeśli porównamy je z F702, to okaże się, że cena F502SP nie poraża. Może to być zatem idealny wybór dla osób ceniących jakość brzmienia wyżej, niż eleganckie obudowy. "

TEST Fyne Audio F302i. Szybko, z werwą, radośnie

"Ci, którzy słyszeli i stare 320, i ich nową wersję z lierką “i” twierdzą, że to niemal inne kolumny, lub przynajmniej bardzo wyraźnie różniące się rozkładem muzycznych akcentów. Nowy głośnik wysokotonowy i zmiany w zwrotnicy przyniosły więc spore zmiany. Fyne Audio F320i grają żywiołowo, konkretnie, od razu zapraszając nas do zabawy, a nie do relaksu. Brzmią energetycznie, z bardzo dobrą mikrodynamiką i szybkością. Skala brzmienie nie jest może wielka, ale nie oczekujmy cudów po niewielkich dwudrożnych podłogówkach. Jest jak najbardziej wystarczająca. Kolumny są rozdzielcze i precyzyjne, dbają o detale, pokazując je wyraźnie, choć jeśli chodzi o wypełnienie, bogactwo mamy do czynienia z odrobiną powściągliwości. Brzmią bardzo wyraziście i czysto, nie ma żadnego woalu między słuchaczem a muzyką. Tonalnie są lekko po jaśniejszej stronie, z bardzo dobrą górą pasma: różnorodną, świetlistą, sypką. Minimalne podbicie przełomy basu i środka pomaga w utrzymaniu odpowiedniej masy brzmienia. Lekki niedosyt pozostawiła u mnie przestrzenność brzmienia. O ile niezła jest stereofonia i szerokość sceny, niezła precyzja, to zawodzi nieco oddanie głębi przestrzennej. "

TEST Fyne Audio F501SP

"F501SP wygląda oraz brzmi jak dojrzały, kompletny produkt, który został zaprojektowany i wykonany z pomysłem, który broni się w każdym calu. Można ich słuchać bardzo długo, bez uczucia zmęczenia, a początkowy efekt „WOW!" nie jest tu byle sztuczką i utrzymuje się z każdym kolejnym spotkaniem. Zamykając oczy, możemy dać się przenieść w świat muzyki i obcować z nią długimi godzinami. F501SP urzekają doskonałą średnicą, sceną, przestrzenią, oraz lokalizacją źródeł. Dodajmy do tego nienaganną szybkość, precyzję, oraz bas i mamy niemal dzieło sztuki za wydane pieniądze. Dobrze wydane pieniądze." 

F 704 w stereonet.com

Wielkoformatowe kolumny mogą nie być dla każdego, ale wnoszą do pomieszczenia odsłuchowego wiele zalet, których mniejsze kolumny nie są w stanie zrealizować. Zdolność Fyne Audio F704 do zręcznego pokazywania dużych zmian dynamiki i wstrząsającego pomieszczeniem basu, przy jednoczesnym wyczarowywaniu rozległej sceny dźwiękowej, jest nie lada osiągnięciem inżynierskim. Przetworniki typu point source radykalnie zmniejszają złożoność rozmieszczenia tego głośnika w pomieszczeniu, oferując znakomitą wydajność poza osią. System dyfuzorów BassTrax pomaga również wygładzić reakcję pomieszczenia na niskie częstotliwości. 

Jeśli preferujecie złożoną, wielowarstwową muzykę, to Fyne Audio umożliwiają separację treści na poziomie inżyniera masteringu, dzięki czemu bogato wyprodukowana muzyka staje się winną przyjemnością. Na drugim końcu spektrum, muzyka uboga lub pełna wokali wydaje się pozytywnie eteryczna. Niezależnie od tego czy odtwarzasz cichą czy głośną muzykę, głośnik ten wydaje się siedzieć i uśmiechać do Ciebie, zadowolony, że ma jeszcze wiele do zaoferowania!

Widać, że w ten produkt włożono wiele miłości, potu i poświęcenia. W porównaniu z JBL K2 S9900, który niedawno recenzowałem, F704 jest w podobnym stylu - jest odważnie dynamiczny, z dobrze zdefiniowanym basem i doskonałą wydajnością poza osią. Jeśli więc szukacie pary naprawdę dużych i zdolnych kolumn podłogowych, to powinny one znaleźć się na samym szczycie waszej listy odsłuchowej.

Fyne F704 in HF+ (compressed).pdf

"Wcześniej określiłem F704 jako "jednostkę absolutną", ale to nie jest ścisła prawda. Jasne, to duży i ciężki głośnik (zwłaszcza jak na brytyjską produkcję), ale nie ma w nim ani krztyny czy nadmiaru masy. Bas jest czysty, głęboki i mocny, z dobrą szybkością. Zdał nawet test Trentemollera, z szybkimi, głębokimi nutami basu z syntezatorów, które nie dławią portu down-liring; jest to pewna oznaka naprawdę inteligentnego projektu głośnika. Praktycznie każdy, kto pisał o produktach Fyne Audio, używał tego sformułowania, ale F704 to głośnik "szlachetny". Jest antytezą "nudnych, ale wartościowych" głośników, a jednak potrafi być niezwykle cywilizowany i wyrafinowany. Czasami chcemy głośnika, który będzie szumiał w tle, innym razem głośnika, który może nas oczarować i wciągnąć, a czasami po prostu musimy imprezować na całego. F704 ma wszystkie te cechy!".

F502SP - Wgat HiFi 5 gwiazdek

„Po pierwsze, te kolumny brzmią o wiele bardziej autorytatywnie niż większość rywali. Dostarczają symfonię Beethovena z zapierającą dech w piersiach skalą i solidnością. Z łatwością przetwarzane są duże skoki dynamiki i to nawet przy wysokich poziomach głośności, gdzie mniejsze alternatywy zaczynają mieć problemy.”

„…ujawniają imponującą ilość szczegółów i porządkują wszystkie te informacje w spójny i kontrolowany sposób.”

„Jeśli masz miejsce i możesz dopieścić ich ustawienie, Fyne Audio F502SP warte są każdego grosza.”

Classic VIII - AV Forum

...pewne aspekty konstrukcyjne z przeszłości naprawdę działały dość dobrze, a w połączeniu z nowoczesnymi praktykami projektowymi mogą tworzyć głośniki o naprawdę wyjątkowych możliwościach. Nie jest to rozwiązanie uniwersalne - coś o takim kształcie i rozmiarze, posiadające takie cechy stylistyczne, po prostu nie może takie być - ale jest to niezwykle utalentowane rozwiązanie, które trafia na rynek wyglądając i sprawiając wrażenie doskonałej wartości. Z tych powodów Classic VIII jest wysoce rekomendowany.

Classic VIII - Hi Fi Choice Recommended

Nie jest to tak naprawdę sugestywna rewizja dawnej chwały, jakiej można by się spodziewać po spojrzeniu na nią, ale prawdopodobnie dzięki temu jest lepsza. To, co Vintage Classic VIII robi genialnie, to bierze niektóre cechy, które głośniki tego formatu demonstrują od czasu ich pojawienia się w latach siedemdziesiątych i łączy je z bardziej nowoczesnymi zaletami, aby dać ci to, co najlepsze z obu światów. Jeśli jesteś w stanie je pomieścić, duże Fyne prawdopodobnie będą rozkoszą, która sprawdzi się w wielu różnych systemach.