CLASSIC VINTAGE

POZNAJCIE SERIĘ CLASSIC VINTAGE

Vintage Classic to doskonały mariaż klasycznego wyglądu kolumn głośnikowych, nawiązującego do złotych czasów Hi-Fi w latach 70’ i zaawansowanej inżynierii akustycznej z XXI wieku. Nowe modele przynoszą koncepcję „Vintage Fyne’a” szerszemu gronu odbiorców stając się wyznacznikiem jakości odtwarzania dla konkurentów.  


Piękne, tradycyjne, prostokątne obudowy o płaskich ściankach, które są bardziej rozbudowane na szerokość niż w głąb, kontynuują pomysł konstruktorski i ideę dyrektora technicznego Fyne’a, Dr Paula Mills’a. Mówi ona o dążeniu bez kompromisów do tworzenia projektów akustycznych zapewniających najwyższą możliwą do osiągnięcia jakość reprodukcji dźwięku. 


Każdy model z tej serii posiada dedykowany przetwornik IsoFlare z górnym zawieszeniem FyneFlute, który łączy wielowłóknistą membranę nisko-średniotonową z 75-milimetrową (w modelach X i XII) tytanową kopułką wysokotonową napędzaną tradycyjnym magnesem ferrytowym. Natomiast wersje z 8 calowym przetwornikiem (VIII SM i VIII), tak podłogowa jaki i podstawkowa, wyposażona jest 25 milimetrową kopułkę magnezową. Za wzmocnienie odtwarzania najniższych tonów odpowiedzialny jest port BassTrax, a ręcznie wykonana i precyzyjnie dostrojona zwrotnica doskonale zintegruje punktowe brzmienie w całym paśmie.   

  

Kultowy wygląd serii Vintage Classic wynika z połączenia prostokątnych obudów w stylu retro wykończonych w tradycyjnej okleinie z prawdziwego drewna oraz pięknie kontrastującej z obudową czarnej ścianki przedniej. Płynnie regulowane pokrętła oferują subtelne w pełni analogowe dostrojenie energii w zakresie średnich i wysokich tonów (1,8kHz – 26kHz) i obecności w muzyce w zakresie średnich tonów (2,5kHz – 5kHz). Fyne Audio Vintage Classic to retro design i bezkompromisowa inżynieria akustyczna w jednym. Seria łączy w sobie ponadczasową klasę i elegancję głośników sprzed lat z najnowszymi osiągnięciami współczesnej technologii audio.

PRZETWORNIK ISOFLARE Z PUNKTOWYM ŹRÓDŁEM DŹWIĘKU

Będąc w czołówce technologii audio, przetwornik IsoFlare firmy Fyne Audio to punktowe źródło dźwięku, pełnozakresowy system przetworników zapewniający wyjątkową spójność muzyczną i obrazowanie stereo. Przetworniki Vintage Classic IsoFlare, w wersjach 8in, 10in i 12in, współpracują w harmonii z dedykowanymi zwrotnicami, aby w dużych, płaskich obudowach pracować w najlepsze. Zbudowany na sztywnych, odlewanych z aluminium obudowach i sprzężony stratnie z wewnętrznym usztywnieniem obudowy, każdy przetwornik ma najpewniejszy fundament, na którym może działać.


W modelach 10 i 12 calowych zastosowano ten sam 75mm tytanowy kopułkowy kompresyjny głośnik wysokotonowy, który pochodzi z bardziej zamożnych modeli Vintage, ale w serii Classic napędzany jest przez bardziej tradycyjny i przystępny cenowo układ silnika z magnesem ferrytowym. W modelach 8-calowych zastosowano 25-milimetrową kopułkę magnezową z układem magnesów ferrytowych. Unikalna geometria falowodu jednostki wysokotonowej zapewnia płaską charakterystykę częstotliwościową i przyczynia się do równomiernej dyspersji przetwornika. Przetwornik średnio-niskotonowy wykorzystuje silniki ferrytowe do napędzania wielowłóknowego stożka, zakończonego unikalnym otokiem FyneFlute w celu jak najlepszego rozproszenia energii stożka na obwodzie zewnętrznym.


Rezultatem jest przetwornik typu point source, o naturalnym i plastycznym brzmieniu oraz prawdziwie izotropowym promieniowaniu z obudowy. Bez węzłów i płatów we wzorze dyspersji, obrazowanie stereo jest precyzyjnie skupione zarówno na osi jak i poza nią. W połączeniu z charakterystycznymi dla IsoFlare atrybutami, takimi jak wysoka moc i niewiarygodna dynamika, kolumny Vintage Classic oferują jakość dźwięku dosłownie o dekady wyprzedzającą ich styl.

SYSTEM DYFUZORÓW BASSTRAX TRACTRIX

Pojawiający się w całej serii Fyne Audio Vintage Classic, BassTrax to innowacyjny i opatentowany przez Fyne'a system portów wystrzeliwanych w dół, z 360-stopniową dyspersją niskich częstotliwości. Nieco uproszczony na potrzeby serii Vintage Classic, kolumny posiadają pionowy port u podstawy, wystrzeliwujący w dół na matematycznie ukształtowaną membranę dyfuzora o kształcie Tractrix. Dzięki temu zwykła fala basowa zamienia się w 360-stopniowy front falowy, wychodzący poziomo przez otwory wentylacyjne na wszystkich czterech bokach obudów Vintage Classic.


Dostarczając głębokich, plastycznych i melodyjnych niskich częstotliwości, BassTrax oferuje najbardziej płynną odpowiedź LF aż do bardzo niskich rejestrów, bez polegania na ekstremalnym nacisku przetwornika. Rezultatem jest znacznie bardziej naturalna i wyrafinowana odpowiedź basowa, idealna dla szerokiej gamy gatunków muzycznych.


Dodatkową zaletą BassTrax jest równomierna emisja LF wokół głośnika, co znacznie ułatwia umieszczenie i integrację kolumn Vintage Classic w pomieszczeniu odsłuchowym. W porównaniu do tradycyjnych konstrukcji głośnikowych z portem przednim lub tylnym, Vintage Classic może być umieszczony bliżej ścian bocznych lub tylnych bez negatywnego wpływu na wydajność niskich częstotliwości. Podczas gdy przednie lub tylne porty mogły być bardziej zgodne ze stylem retro, jeśli chodzi o wydajność, Vintage Classic nie idzie na kompromis.

ZWROTNICA

Ręcznie selekcjonowane komponenty, dostrajane dousznie i ręcznie budowane na panelach z płyty pilśniowej tłumiącej wibracje, zwrotnice Vintage Classic zostały zaprojektowane przez Dr Paula Millsa i jego zespół w sposób uhonorowany przez czas, który poprzedza nawet najbardziej ukochane głośniki z lat 70-tych. Na tym jednak kończą się podobieństwa w konstrukcji zwrotnic. Wykorzystując jedne z najlepszych na świecie komponentów, najnowocześniejsze modelowanie komputerowe przenosi proces projektowania do czasów współczesnych.


Każda zwrotnica została zaprojektowana w taki sposób, aby płynnie zintegrować przetwornik Vintage Classic IsoFlare z dedykowaną mu obudową Vintage Classic. W skład zestawu komponentów wchodzą niskostratne cewki z laminowanym rdzeniem, precyzyjne rezystory wysokiej mocy oraz audiofilskie kondensatory polipropylenowe. Ręcznie budowane i lutowane przy użyciu posrebrzanych przewodów Matched Crystal OFC, w rezultacie otrzymujemy zwrotnicę zaprojektowaną tak, aby wydobyć to co najlepsze z przetwornika Vintage Classic IsoFlare i obudowy jako systemu.


Wzorując się na niektórych znaczących głośnikach z tamtych czasów, Vintage Classic wyposażono w niskostratne pokrętła energii HF i Presence na przegrodzie. Z subtelną regulacją +/- 3dB na każdym z nich, kontrola energii HF ustawia poziom głośnika wysokotonowego, podczas gdy Presence pozwala użytkownikom na dostrojenie krytycznego obszaru 2.5kHz - 5kHz bez wpływu na ogólny balans. Precyzyjne pokrętła sterujące są pięknie wyważone i wyjątkowo dobrze zaprojektowane, aby zapewnić doskonały interfejs użytkownika.

OBUDOWY VINTAGE CLASSIC

Z luksusowym wzornictwem wyjętym wprost z podręcznika zasad dla kolumn głośnikowych z lat 70-tych, Vintage Classic wprowadza koncepcję szerokiej przegrody / płytkiej obudowy w lata 2020. Forniry z prawdziwego drewna orzechowego kontrastują z czarną ścianką przednią, a złote wykończenia, pokrętła sterujące i legendy wykresów częstotliwości dodają nostalgii. Maskownice z ramą drewnianą są wykonane z tkaniny, której kolor i jasny wzór inspirowany jest szkocką tkaniną kiltową. Jako prawdziwie nowoczesny zwrot, maskownice mocowane są za pomocą ukrytych magnesów na przegrodzie i z tyłu obudowy, co umożliwia ich przechowywanie podczas krytycznych sesji odsłuchowych.


Każdy model serii Vintage Classic wykorzystuje prostokątną obudowę z prostymi bokami panelu, płaską górą i solidną sekcją cokołu. Ulepszając materiał, z którego wykonane były obudowy z lat ubiegłych (półcalowa płyta wiórowa) do nowoczesnej kompozytowej płyty pilśniowej o wysokiej gęstości w grubych panelach, każda obudowa posiada unikalną strukturę usztywniającą, w celu dalszego udoskonalenia mechanicznych osiągów, znacznie wykraczających poza nieco rezonujące obudowy z przeszłości.


Kluczem do basowej wydajności Vintage Classic jest unikalna implementacja systemu portowania Fyne'a BassTrax LF, z otworami wentylacyjnymi po wszystkich stronach, starannie ukrytymi w dopasowanej tkaninie maskownicy, która płynnie owija się wokół obudowy. Dzięki szerokiej postawie, kontrastującym wykończeniom i fakturom, metalowym wykończeniom i unikalnej tkaninie maskownicy, kolumny serii Vintage Classic są tak bezkompromisowo retro jak i kwintesencją brytyjskości.