SERIA F-1

POZNAJCIE SERIĘ F1

Seria F1 firmy Fyne Audio to szczytowe osiągnięcie firmy poparte wieloletnim doświadczeniem i ogromną wiedzą inżynierską. Od wykwintnych F1-5 do imponujących F1-12S, ta bezkompromisowa seria wysokiej klasy kolumn głośnikowych w której zastosowano udoskonalone przetworniki, definiuje obecne możliwości konstruowania punktowych źródeł dźwięku. Wyprodukowane ręcznie w Glasgow i przetestowane w siedzibie głównej Fyne’a, seria F1 reprezentuje najnowocześniejszy brytyjski projekt kolumn głośnikowych. 


Prawdziwie unikalny projekt i lista innowacyjnych funkcji. Od masywnych, obrabianych maszynowo metalowych cokołów po misterne inkrustacje z orzecha włoskiego na froncie i górze obudów wykończonych drewnem. Każdy element głośników F1 został drobiazgowo przemyślany, aby zapewnić oszałamiające właściwości dźwiękowe i wykwintną estetykę. Coś w sam raz dla audiofila.


Fyne Audio seria F1 zawiera wiele opatentowanych technologii, a bezkompromisowa specyfikacja wyposażenia obejmuje: najwyższej klasy przetworniki punktowe IsoFlare z górnym zawieszeniem FyneFlute, podwójną dwukomorową obudowę i charakterystyczny dla Fyne’a system dyfuzorów niskich częstotliwości o profilu BassTrax Tractrix. Ciężki cokół z frezowanego aluminium zapewnia wyjątkową stabilność obudowie wykonanej z prasowanej sklejki brzozowej, która jest dodatkowo mocno usztywniona i wykończona w najwyższym standardzie mebli na zamówienie.

PRZETWORNIK ISOFLARE Z PUNKTOWYM ŹRÓDŁEM DŹWIĘKU

Charakterystyczny dla firmy Fyne Audio przetwornik IsoFlare to system punktowego źródła dźwięku, w którym przetwornik nisko-średniotonowy ma wspólny środek z jednostką wysokotonową. Zapewniając doskonałe obrazowanie stereofoniczne nawet poza osią, energia jest wypromieniowywana izotropowo ze stałą kierunkowością, zgodnie z kształtem membrany przetwornika. Dźwięk jest wytwarzany z jednego punktu, co daje prawdziwie sferyczny i wyrównany w czasie front fali. Pozwala to zachować strukturę harmoniczną złożonych instrumentów i wokali, odtwarzając prawdziwe akustyczne pole dźwiękowe z głośnika, który w znacznie mniejszym stopniu zależy od położenia w pomieszczeniu.


W przypadku flagowych przetworników IsoFlare serii F1, jednostka wysokoczęstotliwościowa wyposażona jest w bardzo sztywną 3" tytanową membranę HF, zapewniającą płynne i pozbawione naprężeń działanie, oraz masywny magnes neodymowy z wentylowaną komorą tylną, umieszczającą rezonans niskich częstotliwości znacznie poniżej obszaru zwrotnicy. Umożliwia to uzyskanie bardzo niskiego punktu zwrotnicy 750 Hz, co zapewnia najbardziej realistyczne odwzorowanie wokali. W głośniku wysokotonowym zastosowano aluminiową cewkę drgającą o wysokiej mocy, nawiniętą na krawędzi, na kaptonowym nośniku oraz pierścień zwarciowy z czystej miedzi, zapewniający najniższe zniekształcenia. Unikalny pierścieniowy falowód IsoFlare ma geometrię zoptymalizowaną komputerowo, aby zapewnić liniowe rozszerzanie się w pomieszczeniu w celu uzyskania najbardziej gładkiej charakterystyki częstotliwościowej.


W sekcji niskich częstotliwości papierowy stożek z wieloma włóknami zapewnia naturalnie brzmiącą średnicę i wyjątkowo czyste zachowanie transjentów nawet przy realistycznych koncertowych poziomach SPL. Podwójna tkanina otaczająca membranę (modele podłogowe) i FyneFlute (modele wolnostojące) skutecznie tłumi energię membrany, nie powodując jej rozmycia, dzięki czemu pozostaje ona spójnie zintegrowana z przetwornikiem wysokotonowym niezależnie od poziomu głośności. Układ napędowy głośnika niskotonowego o dużej mocy wykorzystuje olbrzymi magnes ferrytowy z prostokątną miedzianą cewką drgającą na aluminiowej konstrukcji, co zapewnia wiodącą w swojej klasie moc. Kompletny przetwornik IsoFlare serii F1 jest wbudowany w sztywną obudowę z odlewu aluminiowego w celu wyeliminowania niepożądanych wibracji i połączony z wewnętrznymi wzmocnieniami obudowy za pomocą półzgodnego materiału łączącego, co zapewnia wyjątkowe tłumienie na styku przetwornik/obudowa.

SYSTEM DYFUZORÓW BASSTRAX TRACTRIX

W serii F1 Fyne Audio zastosowano ostateczną wersję opatentowanego systemu dyfuzorów LF o profilu BassTrax Tractrix. To skomplikowane, a zarazem wyrafinowane podejście do ładowania basu i portowania reflexu, wykorzystuje podwójną obudowę wnękową z portem falowodowym skierowanym w dół ze wzmocnionej dolnej ścianki obudowy. Ta technika obciążania poszerza częstotliwość strojenia w celu zmniejszenia wychylenia membrany i działa jak system tłumiący, który blokuje potencjalne rezonanse fali stojącej wytwarzane przez główny port wewnętrzny pomiędzy wnękami.


Port basowy w dolnej wnęce jest wentylowany w dół przez dyfuzor o profilu BassTrax Tractrix. Unikalny, matematycznie opracowany profil tractrix zachowuje kąt 90 stopni w każdym punkcie przecięcia rozszerzającego się czoła fali, dzięki czemu przekształca energię czystej fali LF w poziomo rozszerzający się sferyczny czoło fali o kącie 360 stopni, bez utraty całkowitej energii. W rezultacie uzyskuje się jednolitą integrację LF z pomieszczeniem i głośnik, który jest znacznie mniej krytyczny w stosunku do ustawienia w pomieszczeniu.


Falowody o profilu Tractrix zostały pierwotnie zastosowane w głośnikach tubowych przez Voighta w latach 20-tych XX wieku, ale zastosowanie ich w tego typu dyfuzorach LF jest unikalne dla Fyne Audio.

ZWROTNICA

Zwrotnica serii F1 jest konstrukcją bezkompromisową, zbudowaną ręcznie z płyt pilśniowych tłumiących drgania, przy użyciu najlepszych na świecie podzespołów elektronicznych i kabli, a następnie precyzyjnie dostrojoną w celu zapewnienia najlepszych w swojej klasie osiągów. Opierając się na dziesięcioleciach doświadczeń w projektowaniu głośników klasy premium, zespół projektowy dopracował listę komponentów poprzez analizę metodą elementów skończonych, modelowanie komputerowe, pomiary i krytyczne odsłuchy przez najlepszych inżynierów i akustyków firmy Fyne.


Lista komponentów obejmuje niskostratne cewki z rdzeniem laminowanym LF, nieindukcyjne rezystory grubowarstwowe oraz najwyższej klasy kondensatory polipropylenowe HF firmy Claritycap. Okablowanie wewnętrzne Neotech™ PC-OCC zapewnia bardzo przejrzysty transfer sygnału, łącząc się z kablem głośnikowym za pomocą pozłacanych zacisków bi-wire WBT Nextgen™. Po całkowitym zmontowaniu i przetestowaniu, każda zwrotnica F1 jest poddawana głębokiej obróbce kriogenicznej. Ten proces zamrażania i powolnego rozmrażania łagodzi mikroprężenia w elementach, okablowaniu i połączeniach lutowanych, maksymalizując transfer sygnału i zapewniając większą przejrzystość dźwięku.


Kolejne udoskonalenia serii F1 obejmują piąty zacisk uziemienia, który uziemia obudowę przetwornika, zapobiegając efektom zakłóceń o częstotliwości radiowej maskującym drobne szczegóły. Aby zapewnić bezproblemową integrację z pomieszczeniem, na przedniej ściance modeli serii F1 znajdują się elementy sterujące wyjściem HF, które umożliwiają użytkownikowi regulację energii i obecności wysokich częstotliwości.